Tchaj-ťi tchu (taijitu) – symbol jin a jang
P ojmem tchaj-ťi tchu (taijitu) se označuje symbol vyjadřující principy jin a jang, jeho grafické zobrazení. Většina z vás jistě zná nejběžněji se vyskytující podobu, čínskou monádu v podobě dvou obrazců podobajících se rybám (jedna bílá, druhá černá), které jsou uspořádané v kruhu a z nichž každá má v sobě kolečko opačné barvy.
Některé nejběžněji se vyskytující podoby monády a jejich význam shrnuje následující text.
Rovnováha / harmonie
Energie tchaj-ťi (taiji) ve stavu harmonie a rovnováhy, kdy se jeden prvek rovnoměrně proměňuje v druhý a vzájemně podporuje svou protikladnou sílu.
Moderní, v současné době asi nejčastěji používané, zjednodušené zpodobnění symbolu jin a jang – protikladů existujících v dokonalé harmonii. Tyto dvě zdánlivě opačné, avšak doplňující se půlky (černá a bílá) tvoří jeden celek a tak, jedna bez druhé, nemohou být úplné. Jen spolu tvoří dokonalý celek/kruh.
Pohyb / klid
Energie tchaj-ťi ve stavu zrychlení, kdy se střed zpomaluje, zhušťuje a uklidňuje, zatímco vnějšek setrvává v neustálém pohybu. Jin a jang rotují, zatímco jádro / střed se navrací do klidu – wu-ťi (wuji).
Centrální kruh představuje wu-ťi (prázdnotu), ze které vyvstává tchaj-ťi a do které se opět navrací. Tato verze diagramu zdůrazňuje spirálovitou povahu energie.
Tato podoba symbolů jin a jang je přisuzována neokonfuciánskému filozofovi Lai Zhidemu (1525–1604 n. l.) z dynastie Ming. Jiný zdroj uvádí jako autora již metafyzika Lai z dynastie Sung (960–1279 n. l.).
Budování / uchovávání
Energie tchaj-ťi ve stavu protikladu / opozice a boje; tvoří a uchovává sílu odděleně, přesto však zůstává ve spojení a jednotě.
Další méně obvyklá verze symbolu, která používá soustředné kruhy rozdělené na dvě půlky, střídavě černé a bílé na každé straně.
V některých vyobrazeních je ústřední kruh rozdělen na černou a bílou, jiné verze ponechávají střed prázdný, což reprezentuje čisté jádro, z něhož se vše rodí. Pokud střed obklopuje pět soustředných kruhů, lze na to nahlížet jako na zpodobnění pěti prvků (země, kov, voda, dřevo a oheň) včetně jinové a jangové stránky každého elementu.
Zdroj:
Ancient Symols.com
Pennine Taichi
Wikipedia
Milí čtenáři, jsme rádi, že „chodíte“ na naše stránky! Pokud se vám publikované články líbí, můžete nás podpořit libovolným finančním darem. Pomůže nám pokračovat v naší činnosti i nadále. Vaší podpory si vážíme! Více informací naleznete na: Podpořte nás
For the English version of this article see page 2
Počet komentářů: 4
[…] nekonečný pohyb, okamžik oddělení, střídání jin a jang (symbolem je např. monáda) […]
[…] pojmy: tchaj-ťi (taiji), tchaj-ťi čchüan (taijiquan) a kultura tchaj-ťi? Nejprve byl vytvořen diagram tchaj-ťi (taiji), pak na jeho základě vzniklo bojové umění tchaj-ťi čchüan (taijiquan) a později se […]
[…] Naproti hlavnímu vchodu visí veliká kaligrafie podrobně popisující, jak má vypadat správný tchaj-ťi postoj, a sedm stupňů vývoje, kterými student prochází v průběhu studia. Na protější stěně je zachycen jeden ze soutoků Žluté řeky, který byl údajně inspirací pro vznik znaku monády. […]
[…] (Pozn.: na obrázku je jedno ze zpodobnění symbolu tchaj-ťi jin a jang) […]